Sercan Rona

Pırlantada 4C Kuralı

Pırlantada 4C

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken ve pırlantanın değerini belirleyen 4 ana kriter vardır. Bu kriterler dünya genelinde elmas ve değerli taşlar konusunda otoriteler tarafından belirlenmiş kriterlerdir. Bu kriterlere pırlanta 4C kuralları denilmektedir. Bu kriterleri sırasıyla inceleyelim.

Karat

Bunlardan birincisi en çok fiyata etki eden değer karattır. Karat pırlantanın ağırlık birimidir yani teraziye koyulduğunda gösterdiği ağırlıktır.

Renk

İkincisi Renk, D’den Z’ye kadar 20 tane renk vardır. D en beyazıdır ve aşağıya indikçe yani Z’ye yaklaştıkça sararır ve fiyatı düşer. H renk beyaz skalasının son harfidir ve I color dan itibaren çok hafif renkli beyaz diye geçer. Ancak gözle görülebilen sarılık J-K color dan itibaren başlamaktadır.

Berraklık

Üçüncü kriterimiz ise berraklıktır. Berrraklık, pırlantanın aslında seçmesi en zor kriteridir. Pırlantanın içerisine baktığınızda gördüğünüz ya da göremediğiniz izlerin; büyüklüğü, küçüklüğü, rengi, şekline göre bir skala çıkmaktadır. Bu çok daha fazla bir uzmanlık gerektirir ve de laboratuvar ortamında ya da uzman kişiler tarafından söylenebilecek bir özelliktir. İzler ne kadar ufak ya da görmesi zor olursa pırlanta o kadar değerlidir.

Kesim

Dördünce seviyemiz de kesimdir. Kesim, insanoğlunun pırlantaya etki ettiği yani kendi yaptığı tek kriterdir. Her pırlantanın parlaklığını en iyi veren bir kesim standardı söz konusudur. En idealine Excellent ve Very Good kesim denmektedir. Bir pırlanta ne kadar idealden uzak bir parıltı verirse o kadar kalın kesilmiştir ve bunu zamanla fark edersiniz. Parlamayan bir pırlantayı severek kullanmanız ise oldukça zordur. Pırlantanın içerisine giren ışığın olabildiğince çok gezmesi çok parlaması demektir. Bundan dolayı Good kesimin aşağısındaki kesim derecelerini önermiyoruz.

Her Pırlanta Özel ve Farklıdır

Bu 4 kriterin standart ve üzerinde olması pırlantanızın iyi parıldamasına yol açar ama tabi biz bunlara kusur demiyoruz her pırlanta kendine özeldir ve farklıdır.

Bir pırlanta satın almadan önce konu hakkında araştırmanız ve bilgi sahibi olmanız, sizin doğru ve güvenli bir alışveriş yapmanıza yol açar. Bu sebeple bizim gibi uzmanlar tarafından doğru bilgiler sizlerle paylaşmayı önemsiyoruz.

PIRLANTA UZMANINDAN TAVSİYE ALIN

Ne tür bir yüzüğe ihtiyacınız olduğuna karar vermek için hala yardıma ihtiyacınız varsa bize ulaşmaktan lütfen çekinmeyin. Size memnuniyetle yardımcı olacağımıza emin olabilirsiniz. Bu sektördeki tecrübemize gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz. Sizlere en doğru yüzüğü en uygun fiyatlarla bulacağımıza emin olabilirsiniz.